News

Başkanlık Sistemi Kaybedenin Kenara Çekildiği Bir Sistemdir.

Başkanlık Sistemi Kaybedenin Kenara Çekildiği Bir Sistemdir.

Adana milletvekili adayı Talip Küçükcan; “Başkanlık sistemi kaybedenin kenara çekildiği bir sistemdir. Köklü ve büyük değişimler, arkalarında toplum desteği olan güçlü liderler tarafından gerçekleştirilebilir.” dedi.

Küçükcan; “ Geriye doğru 70 yılımıza şöyle bir bakalım, bunun ortalama 40 yılı koalisyonlarla geçmiştir. Bu mevzubahis 40 yıl başarısızlıklarla doludur. Geriye kalan 30 yıl ise (Adnan Menderes-Turgut Özal-Recep Tayip Erdoğan) başarıların ve yükselmenin olduğu dönemdir.” vurgusunu yaptı ve şöyle devam etti.

“Başkanlık sistemi denilince; padişahlık, monarşi anlayanlara… Konuyu buraya çekenlere… Tek şey söylemek gerekiyor. Dünyada başkanlık sistemi olan hiçbir ülkede şu anda monarşi yani tek adamlık yoktur. Bu bakış açısı, başkanlık sistemi gelirse, bizden kimse gelemez gerçeğini bilenlerin, bu realiteden kaçmak için gördüğü bakış açısıdır. Daha açık bir söylemle Recep Tayyip Erdoğan Başkan seçilir korkusu yaşayanların baktığı bir açıdır.” dedi.

“Ak Parti’nin anlayışı, devletin temsilcisi bir cumhurbaşkanlığı değil, milletin temsilcisi bir Devlet Başkanı anlayışıdır. Eski sistemde ya da vesayetçi anlayışın diliyle Eski Türkiye’de ısrar edenler, kendi mevcut pozisyonlarını koruma çabasında olanlardır. Fakat bilinmeli ki istikamet, inşası başlayan Yeni Türkiye’dir.”diyen Prof. Dr. Küçükcan;

“Öncelikle Türkiye toplumu gerçek anlamda bugüne kadar kendi girişim ve iradesiyle bir anayasa yapmış değildir. Genel itibariyle askeri vesayetle yapılan anayasalar, yasayı yapanların kuralcı ilkelerinden dışarı çıkamadığı için toplumun geleneksel ve ilkesel değerlerini yansıtmaktan uzak kalmıştır. Tarihinde ilk defa Cumhuriyet,  kendi anayasasını yapma noktasına bu kadar yaklaşmış ve toplumsal desteği arkasına almış, aynı zamanda kendi değerlerinden gelen güçlü bir lidere sahip olmuştur.” dedi.

Demo

Voluptatem! Consequuntur, commodo numquam! Quia, placeat, sem, magni aenean habitasse dolor hendrerit reiciendis iste, wisi quae, feugiat lobortis aptent bibendum penatibus inceptos.

Leave a Reply

Close