About Us

Prof. Dr. Talip Küçükcan

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı kurucularından olan Prof. Dr. Talip Küçükcan, Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanının (AGİT) Müslümanlara Karşı Ayrımcılık ve Hoşgörüsüzlük ile Mücadele Özel Temsilcisidir. SETA Vakfı’nın yayınladığı uluslararası Insight Turkey Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni; TRT Haber’de yayınlanan AÇI Programı daimi yorumcusudur. Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu (1963). Kadirli İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1986). Türkiye Diyanet Vakfı tarafından lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gönderildi. Londra Üniversitesi’nde Ortadoğu üzerine siyasi tarih alanında Yüksek Lisans (1990); Warwick Üniversitesi’nde sosyoloji alanında Avrupa Türkleri ve Müslümanları üzerine doktora yaptı (1997). Aynı üniversitede iki yıl süre ile İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa’daki Türk gençleri üzerine uluslararası projede doktora sonrası çalışmalar yürüttü.

1999 yılında Türkiye’ye dönerek İstanbul’da İslam Araştırmaları Merkezi’nde çalışmaya başladı. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi olarak atandı. 2012’de Sosyoloji Bölümüne geçti. 2006 yılında SETA Vakfı’nın kuruluşunda yer aldı. Talip Küçükcan YÖK Başkan Danışmanlığı (2008-2014), SETA Vakfı Toplum ve Kültür Araştırmaları (2006-2009) ve Dış Politika Araştırmaları (2009-2013) Direktörlükleri, Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü (2011-2014) görevlerinde bulundu.

Yükseköğretim ve medya politikaları, Türk dış politikası ve Ortadoğu siyaseti, din-devlet ilişkileri, din özgürlüğü, Avrupa Birliği ülkelerindeki Türkler, kültürel kimlik ve entegrasyon konularında çalışmalar yürütmektedir.

Sivil toplum faaliyetlerine aktif olarak katılmaktadır. SETA Vakfı yanında Dünya Müslüman Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkan Yardımcılığı; Dünya Yetimler Vakfı (DÜNYEV) Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. AGİT Dönem Başkanı Müslümanlara Karşı Ayrımcılık ve Hoşgörüsüzlük ile Mücadele Özel Temsilciliğii gönüllü olarak yürütmektedir. İngiltere’de bulunduğu yıllarda Türkiyeli öğrencileri bir araya getiren Londra Türk-Yar Vakfı yurdunda müdürlük yapmıştır.

Yayınlarından bazıları:

Türkiye’de Yükseköğretim: Karşılaştırmalı Bir Analiz; Yükseköğretimde Kalite Güvencesi; AB Ülkelerinde Din ve Devlet İlişkileri; Politics of Ethnicity, Identity and Religion: Turkish-Muslims in Britain; Turks in Europe: Culture, Identity, Integration

 

Close